Entries & Results

Barrier Trials, Wednesday, June 5th @ Naas Racecourse – Results
Batch 1 @ 2pm - 2yo 5f
  Horse Name Sire Dam Trainer  Jockey 
 1  TINNAHALLA (IRE) b c Starspangledbanner  Bright Bank  Ado McGuinness  Rory Cleary
 2 SMART PROJECT (IRE) br c  Gutaifan  Heeby Jeeby  Kieran Cotter  Mark Gallagher
 3  DRASARIO (IRE) b c  Dragon Pulse Aesaro  Andy Slattery  Declan McDonogh
 4  SWISSTOPHER (IRE) b c Swiss Spirit  La Tinta Bay  Patrick Hayes  Chris Hayes
 5  FLAMIGO BAY b f Holy Roman Emperor  Young Daisy Miller  James Barrett  Leigh Roche

Time: 1.03.22




Batch 2 @ 2:20pm – 2yo 6f (colts/geldings)
  Horse Name Sire Dam Trainer  Jockey 
 1 KINGSLAYER (FR) b c  Footstepsinthesand  Halong Bay  Cormac Farrell  Rory Cleary
 2   ROMAN TURBO (IRE) b c Holy Roman Emperor  Swish  M Halford  Ronan Whelan
 3  IVAQUESTION (IRE) b c Ivawood  Parlour  Sheila Lavery  Robbie Colgan
 4  HINT OF STARS (IRE) ch c Sea The Stars  Rosenreihe  Mrs J Harrington  Niall McCullagh
 5 YULONG TRANSCEND (IRE) ch c  Exceed And Excel Causeway Lass  Mrs J Harrington  Tom Madden
 6  RECALL THE SHOW (GB) ch c  Showcasing  Rappel  Mrs J Harrington  Shane Foley
 7 SONDHEIM (IRE) ch c  Born To Sea  Sharisse  W T Farrell  Chris Hayes

Time: 1.17.12




Batch 3 @ 2:40pm – 2yo 6f (colts/geldings)
  Horse Name Sire Dam Trainer  Jockey 
 1  NATURAL POWER (IRE) b c Slade Power Miss Intimate  Mrs D A Love  Robbie Colgan
 2 THE TRUANT (IRE) b c Mastercraftsman  Invincible Cara  Mrs J Harrington  Shane Foley
3  GREY SERGE (GB) gr c Maxios Sandy Cay  Mrs J Harrington  Tom Madden
 4 MECKLENBURG (IRE) b c Power Temecula  M Halford  Ronan Whelan
 5  SOM NAA NAA (IRE) b c  Epaulette Statenice  Paul Flynn  Colin Keane
 6 ERNIE T (IRE) ch g  Intense Focus Banuil  Clare Cannon  Oisin Orr

Time: 1.18.11




Batch 4 @ 3pm – 2yo 6f (fillies)
  Horse Name Sire Dam Trainer  Jockey 
 1  WINDRACER (IRE) ch f Showcasing Fair Sailing  Mrs J Harrington  Shane Foley
 2 PIXEL POWER (IRE) b f Dream Ahead Polly Perkins  Mrs J Harrington  Tom Madden
 3 YA YA BABY (IRE) b f  Hallowed Crown Standout  Mrs J Harrington  Niall McCullagh
 4 RUDI’S PRINCESS b f  Epaulette Miss Red Ink  M Halford  Ronan Whelan
 5  DASHING DIAMOND (IRE) b f Excelebration Secret Shine  M Hassett  Danny Sheehy
 6 BRILLIANT QUESTION b f Gutaifan Brosna  Sheila Lavery  Robbie Colgan

Time: 1.19.22




Batch 5 @ 3:20pm – 2yo 6f (fillies)
  Horse Name Sire Dam Trainer  Jockey 
 1  COOL VIXEN (IRE) b f Dandy Man Cool Tarifa  Mrs J Harrington  Shane Foley
 2 SOPHELANKA (GB) b f Kyllachy Attachee de Presse  Mrs J Harrington  Niall McCullagh
 3 CHASING THE DAWN (IRE) b f Acclamation Urban Daydream  Mrs J Harrington  Conor Hoban
 4  ONE VOICE (IRE) b f Poet’s Voice Zaaqya  Mrs J Harrington  Tom Madden
 5 DEISE DELIGHT b f  Brazen Beau Odyssee  M Halford  Ronan Whelan
 6 TAGGALO (IRE) b f Tagula  Herridge  Sheila Lavery  Robbie Colgan
 7 MIOMBO (IRE) b f Dream Ahead Marula  Sarah Lynam  Danny Sheehy

Time: 1.19.04




Batch 6 @ 3:40pm – 3yo 7f (colts/geldings/fillies)
  Horse Name Sire Dam Trainer  Jockey 
 1 MID ATLANTIC STORM (IRE) b g Gale Force Ten Altogether  Gavin Cromwell  Gary Carroll
 2 ZAAMAR (IRE) b f  Tamayuz Tawteen  M Halford  Ronan Whelan
 3 RATE EXCHANGED (USA) gr f Exchange Rate Ready's Legend  Ellmarie Holden  Conor Hoban
 4 MIDGE MAISEL (GB) b f Sepoy Hattie Jacques Sarah Lynam  Danny Sheehy
 5 RAMANJUAN (IRE) b g Battle Of Marengo Biasca  Johnny Levins  D O'Connor
 6  WILD MUSTANG (IRE) b c Invincible Spirit Propaganda  M Halford  Shane Foley

Time: 1.33.13




Batch 7 @ 4pm – 3yo 7f (colts/geldings/fillies)
  Horse Name Sire Dam Trainer  Jockey 
 1 CALONNE (IRE) gr g Alhebayeb Lady Pastrana  Ger Lyons  Colin Keane
 2  BALLYDRISLANE (IRE) b c Iffraaj Burke's Rock  M Halford  Ronan Whelan
 3  TIFFINDELL (IRE) ch f Raven's Pass Nadia  M Halford  Niall McCullagh
 4 CRYSTAL DAWN (IRE) b f   Rip Van Winkle  Awjila  J F O'Shea   Ben Kennedy
 5 RECALCULATE (IRE) b g Moohaajim Piece Unique  Andy Slattery  Paddy Harnett  

Time: 1.32.22